WSTĘP - CO ZNAJDZIESZ WE WPISIE
- Jak założyć spółkę Z O.O. przez system "S24",
- Jak założyć spółkę w wirtualnym biurze lub innym adresie,
- Jak uzyskać tytuł prawny do lokalu i jak uzupełnić wniosek o wpis do KRS,
- O pozostałych obowiązkach (rejestr CRBR, PCC-3, Konto bankowe, Biuro rachunkowe czy NIP-8),
- Znajdziesz wzory dokumentów do pobrania, które należy złożyć podczas rejestracji w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy).
Założenie Spółki Z O.O. wiąże się z wykonaniem kilku obowiązków formalnych, które wypisałem krok po kroku możliwie w krótki sposób. Rozumiem jednak, że w czasach dzisiejszej biurokracji, najmniejsza pomyłka może wydłużać proces rejestracji i skrócić proces siwienia. Dlatego jeśli nie jesteś biegły w sprawach urzędowych i nie chcesz zostać bohaterem Asterixa i Obelixa w Urzędzie (link do filmu), chętnie pomogę w procesie rejestracji spółek. Pomocy udzielamy dla polskich osób fizycznych, a także osób zagranicznych, które chcą zarejestrować firmę w Polsce.
Jeśli nigdy nie słyszałeś o wirtualnym biurze, warto rozważyć rejestrację, właśnie na takim adresie o tym przeczytasz w zakładce wirtualne biuro
Z osobistych doświadczeń mogę powiedzieć, że XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO jest bardzo sprawny w sprawach rejestracyjnych spółek. Rejestracja spółki na naszym adresie trwa nawet 1 dzień roboczy ! Najdłuższa rejstracja, z jaką się spotkałem trwała 5 dni.
Koszt rejestracji spółki to 300 zł, które opłacamy online po wypełnieniu wniosku w systemie S24.
W tym wpisie jako dane rejestracyjne podałem adres wirtualnego biura, jeśli rejestrujesz spółkę na innym adresie, to musisz podać właściwe dane adresowe.
KROK 1: PROFIL EPUPAP I KONTO W SYSTEMIE S24
ePUAP/Profil zaufany:
Do założenia spółki zoo przez system S24 wymagane jest posiadanie profilu zaufanego (ePUAP) - bezpłatne narzędzie, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe online i podpiszesz dokumenty elektronicznie.
Jeśli nie posiadasz profilu zaufanego, to należy go założyć i zweryfikować swoją tożsamość:
https://pz.gov.pl/pz/index
Konto w systemie S24:
System S24 służy do komunikacji z Sądami i zakładania, spółek, stowarzyszeń i innych podmiotów, oraz do dokonywania zmian w ich funkcjonowaniu. Za jego pośrednictwem i z tym poradnikiem samodzielnie w łatwy i szybki sposób założysz spółkę zoo lub inny podmiot gospodarczy:
https://ekrs.ms.gov.pl/s24/strona-glowna1. W pierwszej kolejności tworzymy konto w systemie S24
2. Kiedy konto zostało poprawnie zarejestrowane, to logujemy się.
KROK 2: SYSTEM S24 - DODANIE PRZEDSIĘBIORSTWA
Kiedy już mamy profil ePUAP oraz udało nam się zalogować do system S24, to pierwszym krokiem w systemie S24 jest założenie przedsiębiorstwa, wykonujemy to w sposób przedstawiony na ilustracjach. Jeśli siedzibę chcemy mieć w naszym wirtualnym biurze, to jako siedzibę wybieramy "WARSZAWA (WARSZAWA OCHOTA, WARSZAWA, MAZOWIECKIE)"
KROK 3: WYPEŁNIENIE DOKUMENTACJI DO WNIOSKU
Kolejnym krokiem do założenia spółki jest wypełnienie 5 dokumentów (3+2), które są obowiązkowe:
W zasadzie oświadczenie o wniesieniu kapitału nie jest obowiązkowe, jednak zalecam je złożyć, bo w przeciwnym razie kapitał spółki z KRS będzie widniał jako "nie pokryty", a późniejsze dosyłanie dokumentu będzie kosztowne.
-
3 Dokumenty, które wygenerujesz w systemie S24:
- [Dokument 1] - Umowa spółki,
- [Dokument 2] - Oświadczenie o wniesieniu kapitału zakładowego,
- [Dokument 3] - Lista wspólników.
- [Dokument 4] - Oświadczenie, czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców,
- [Dokument 5] - Lista adresów do doręczeń członków organu lub osób uprawnionych do powołania zarządu.
2 Dokumenty, które musisz wygenerować samodzielnie i dołączyć do wniosku:
Pominięcie lub niepodpisanie któregoś z wymienionych 5 dokumentów skutkować będzie odmową rejestracji podmiotu w KRS.
[DOKUMENT 1] - Umowa spółki:
Umowę spółki wygenerujemy w systemie S24, jest to wzorzec umowy jednak na podstawie niego, możemy umieścić w umowie najważniejsze punkty umowy.
Po wybraniu wzorca wyświetli nam się umowa do wypełnienia - tutaj musimy poradzić sobie samodzielnie z uwagi na to, że każda spółka ma różną ilość udziałowców oraz prawa, którymi się rządzi. Umowę wypełniamy samodzielnie ze wszystkim wspólnikami i ustalamy zasady panujące w spółce.
[DOKUMENT 2] - Oświadczenie o wniesieniu kapitału zakładowego:
Oświadczenie o wniesieniu kapitału zakładowego wypełniamy gotowy wzór z listy dokumentów. Po założeniu spółki zoo należy pamiętać, aby kapitał został wpłacony przez każdego z udziałowców.
Oświadczenie o wniesieniu kapitału jest już wypełnione, musimy jedynie wpisać datę sporządzenia oświadczenia oraz podpisać je przez ePUAP zgodnie z osobami, które wnoszą kapitał zakładowy do spółki.
[DOKUMENT 3] - Lista wspólników:
Podobnie jak poprzedni dokument - wybieramy z gotowego wzorca, wypełniamy oraz podpisujemy.
[DOKUMENT 4] - Oświadczenie, czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców:
Jest to dokument, który należy dołączyć zewnętrznie (System S24 nie posiada gotowych wzorców oświadczenia).
Możesz skorzystać z moich gotowych wzorów, które przygotowałem dla ułatwienia rejestracji spółek, w formaci .doc, aby oszczędzić czas na tworzeniu oświadczenia i uniknięciu błędu, ten wzór jest akceptowalny przez Sądy.
Na tej podstronie znajdziesz oświadczenia dla osób, które są lub nie są cudzoziemcem, znajdziesz tam również informacje, które pomogą Ci określić, do której grupy należysz.
- 1. Wypełnij oświadczenie swoimi danymi i danymi Twojej spółki.
- 2. Zapisz wypełnione oświadczenie w formacie .pdf.
- 3. Podpisz dokument przez wszystkich reprezentantów za pomocą profilu zaufanego ePUAP.
Kiedy Twoje oświadczenie będzie gotowe w formacie .pdf i podpisane przez wszystkich reprezentantów, wróć do systemu "S24" i dodaj dokumenty zgodnie z poniższą instrukcją:
Oświadczenie zostało podpisane wcześniej przez ePUAP, więc ponowny podpis nie jest wymagany - upewnijmy się czy wszyscy wspólnicy podpisali dokument. Jeśli jednak nie podpisałeś dokumentu przez ePUAP, możesz to zrobić ponownie w zakładce "podpisy".
[DOKUMENT 5] - Lista adresów do doręczeń członków organu lub osób uprawnionych do powołania zarządu:
Wskazany dokument należy dołączyć zewnętrznie (podobnie jak oświadczenie o statusie cudzoziemca).
Wzór dokumentu do wypełniania "Lista adresów do doręczeń członków organu lub osób uprawnionych do powołania zarządu." w formacie doc. znajdziesz tutaj: Lista adresów do doręczeń członków organu lub osób uprawnionych do powołania zarządu
- 1. Wypełnij listę adresów do doręczeń danymi swojej spółki oraz wspólników.
- 2. Zapisz uzupełnioną listę w formacie .pdf.
- 3. Podpisz dokument przez wszystkich reprezentantów za pomocą profilu zaufanego ePUAP.
Następnie dołącz wskazany dokument do systemu S24 w następujący sposób:
Lista adresów do doręczeń została podpisana przez ePUAP, więc ponowny podpis nie jest wymagany - upewnijmy czy wszystkie uprawnione osoby podpisały dokument.
Podsumowanie dokumentacji:
Przejrzyj jeszcze raz wszystkie dokumenty, aby upewnić się, czy wszystkie zostały dobrze wypełnione oraz podpisane przez wszystkie osoby.
Twoja lista dokumentów przed złożeniem wniosku powinna wyglądać następująco:
- Umowa spółki
- Oświadczenie o wniesieniu kapitału
- Lista wspólników
- Oświadczenie, czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców
- Lista adresów do doręczeń członków organu lub osób uprawnionych do powołania zarządu
Jeśli Twoja lista wygląda tak samo jak na załączonym obrazie oraz wszystkie wskazane dokumenty zostały podpisane przez ePUAP, możemy przejść do kolejnego punktu i złożyć Wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców - spółka z o.o. przy wykorzystaniu wzorca umowy
KROK 4: WNIOSEK O REJESTRACJĘ PODMIOTU W REJESTRZE PRZEDSIĘBIORCÓW
Złożenie wniosku to ostatni nasz krok w systemie S24.
W kolejnym kroku należy dołączyć wszystkie wcześniej wypełnione dokumenty:
- Umowa spółki,
- Oświadczenie o wniesieniu kapitału,
- Lista wspólników.
- Oświadczenie, czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców,
- Lista adresów do doręczeń członków organu lub osób uprawnionych do powołania zarządu.
Kolejnym krokiem jest uzupełnienie wniosku, który kierujemy do: SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Siedziba i adres spółki
Wypełniamy adresem:
Miejscowość: WARSZAWA (WARSZAWA OCHOTA, WARSZAWA, MAZOWIECKIE)Ulica: STEFANA BATOREGO
Numer domu: 18
Numer lokalu: 108
Kod pocztowy: 02-591
Poczta: WARSZAWA (WARSZAWA OCHOTA, WARSZAWA, MAZOWIECKIE)
W dalszej kolejności wypełniamy kolejno kroki '3' i '4' z wniosku. Kiedy wniosek zostanie wypełniony, upewnijmy się jeszcze raz, czy dołączyliśmy wszystkie 5 dokumentów. Sprawdzimy to poprzez wejście w zakładkę "dokumenty" i każdy z nich powinien być przypisany do wniosku. Jeśli przy jakimś dokumencie nie ma ID, to oznacza, że nie dodaliśmy go na początku to wniosku i trzeba dodać go ponownie.
Jeśli wszystko się zgadza, to wracamy do naszego wniosku i podpisujemy go. Kiedy wniosek jest podpisany, opłacamy go przelewem online i wysyłamy.
To wszystko. Jeśli opłaciłeś i wysłałeś wniosek, to Sąd już go rozpatruje. Jeśli zrobiłeś wszystko poprawnie Twoja spółka zostanie zarejestrowana w ciągu 5 dni roboczych. Po poprawnej rejestracji, przejdź do kroku 5, aby uzyskać tytuł prawny do lokalu.
Kiedy wiemy, że spółka została zarejestrowana ?
W systemie S24 otrzymamy pismo z Sądu - powiadomienie otrzymamy na e-mail, który podaliśmy podczas rejestracji w systemie S24. Numer NIP, REGON I KRS po pozytywnej decyzji sądu są nadawane automatycznie.